Svetovni dan boja proti raku
4. februar 2025
Najpogostejše vrste rakov v Sloveniji so: kožni (brez melanoma), rak pljuč, rak dojke, rak prostate ter raki debelega črevesa in danke. Pri moških zavzemata nemelanomski kožni rak in rak prostate vsak približno petino vseh rakov, sledita pljučni rak ter rak debelega črevesa in danke. Pri ženskah je najpogostejši nemelanomski kožni rak, sledi rak dojke, ki predstavlja petino vseh rakov, nato pa še pljučni rak ter rak debelega črevesa in danke. Oboleva sicer več moških kot žensk, se je pa v zadnjem desetletju povečalo število novoodkritih rakov pri ženskah.
Za zgodnje odkrivanje raka smo lahko hvaležni tudi odličnim presejalnim programom, ki so nam na voljo v Sloveniji:
SVIT PRESEJALNI PROGRAM ZA ZGODNJE ODKRIVANJE RAKA NA ČREVESU IN DANKI,
DORA - PRESEJALNI PROGRAM ZA ZGODNJE ODKRIVANJE RAKA NA DOJKI in
ZORA - PRESEJALNI PROGRAM ZA ZGODNJE ODKRIVANJE PREDRAKAVIH SPREMEMB NA MATERNIČNEM VRATU.
Letos se začenja tudi pilotni program za odkrivanje raka prostate, poimenovan Peter. V pripravi pa je tudi program za odkrivanje raka pljuč.
Več kot tretjino primerov raka je mogoče preprečiti. Drugo tretjino je mogoče pozdraviti, če bolezen odkrijemo zgodaj in jo pravilno zdravimo. Po podatkih Državnega programa obvladovanja raka v Sloveniji vsako leto v povprečju za rakom zboli več kot 17.000 Slovencev, kar pomeni, da za rakom zboli vsak dan povprečno 47 oseb. Med nami tako živi že več kot 130.000 ljudi, ki jim je bila kadarkoli v življenju postavljena diagnoza rak.
Ker danes vemo, da bi bilo mogoče kar 30–50 % primerov rakavih bolezni preprečiti, je zelo pomembno, da ljudje vedo, kako je to mogoče doseči. Prav temu so namenjena
priporočila Evropskega kodeksa proti raku, Zveza slovenskih društev za boj proti raku pa želi z njimi ne le seznaniti kar največ ljudi, ampak jih tudi spodbuditi, da bi jih upoštevali v vsakdanjem življenju.